Географія рідного краю. 6 клас
Урок 1. Тема:
Що вивчається в курсі «Географія рідного краю»: поняття «Батьківщѝна», «рідний край», «своя місцевість». Пізнавальні можливості курсу. Географічні відомості про територію свого краю в минулому. Походження назви свого населеного пункту.
Привіт друзі! Ми продовжуємо з вами мандрівку рідним краєм! Тому пропоную пригадати засвоєнні знання у минулому році та продовжити працювати разом!!!
Родина, рідний край – це слова одного кореня - рід.
Рідна земля, батьківський дім, мала батьківщина – це місце, де ми прийшли в світ цей, де живемо, де жили предки наші. І в якому б куточку нашої планети не народилася людина, чи то серед зелені дерев, чи різнотрав’я луків, чи під палючим сонцем пустель, чи скованої морозом землі, кожному дорога та земля, де пройшли роки дитинства, юності, де залишили краплинку себе на цій землі.
Це малий і чарівний куточок Землі,
Де душа відпочити б хотіла,
Степ ховається тут у вечірній імлі,
Ранок кличе узятись за діло.
Тихо спіють городи, гіллясті сади
Зазирають в віконниці хат.
Тут виспівує птаство на всі голоси,
Благословляє на світ немовлят.
Тут колос, що життям налитий,
На полі тихо з вітром розмовля;
Тут рідні люди: і батьки, і діти –
Це щедра Річицька земля!
Фото місцини
Джерела знань про свій край: довідники, енциклопедії, художня література, місцеві газети, інтернет-сайти, краєзнавчі музеї, екскурсії. Карти й атласи своєї області як особливі джерела географічних знань.
Географічне положення: розміщення свого населеного пункту в області, Україні.
«Визначення на картах географічного положення
свого населеного пункту, району,
області».
Мета: навчити визначати напрями від свого населеного пункту до різних географічних об’єктів; закріпити поняття «географічне положення», показати його практичне значення в житті людини; виховувати просторову орієнтацію школярів.
Обладнання: карта України; карта своєї області; краєзнавчі атласи
області; контурні карти України (адміністративний поділ)
1) Нанесення всіх написів проводиться простими бо кольоровими олівцями.
2) Охайно записуйте назви всіх географічних об’єктів.
3) Назви населених пунктів, міст, підписують горизонтально до нижнього краю біля відповідної позначки - кружечка.
4) Назви річок підписують вздовж течії річки - невеликими літерами.
5) Назви морів, озер, водосховищ підписуються конкретно саме на цих
географічних об’єктах , невеликими літерами.
6) Перед тим, як нанести на контурну карту географічний об'єкт, чи його назву, потрібно ще раз перевірити його розташування на фізичній карті.
Необхідно нагадати інструкцію з роботи з географічним атласом:
1. Перед тим як починати роботу з атласом, почитай його зміст і визнач, які карти можуть тобі знадобитися.
2. Знайди сторінки необхідних карт за змістом та зроби про це примітки в робочому зошиті.
3. Відкрий необхідну карту та уважно продивись іі, розглянь, прочитай її легенду(умовні знаки).
4. Роздивись карту та знайди умовні знаки, позначки,які допоможуть тобі її використовувати відповідно до твого завдання.
5. Переглянь інші карт, які знайшов у змісті атласу, і визнач, чи не мають вони додаткової інформації до того, що ти вже знайшов.
6. Якщо треба,зроби необхідні записи або склади стислий план відповіді за допомогою використаних карт.
7. Запиши в зошиті необхідну інформацію.
Завдання №1
Напишіть природну адресу свого населеного пункту,України,області,району за планом:
1. Планета
2. півкуля;
3. материк ;
4. частина світу ;
5. рівнина;
6. низовина;
7. найближча велика річка
Завдання №2
Запишіть другий вид адреси краю - його адміністративне положення. І цю
адресу ми з вами записуємо на конверті, коли відправляємо лист.
Прізвище І.П
вул
будинок квартира
місто , район міста
район
область
Країна
Перегляньте та зробіть висновки (усно)!
Географічні особливості Волинської області
Поміркуйте і скажіть, чи зручне географічне положення має Волинська область на території України? Чому ви так вважаєте?
Урок 4. Тема:
Практична
робота №2 Визначення
напрямів із свого населеного пункту до
різних географічних об’єктів земної
кулі.
Віртуальна
екскурсія «Майдруй Волинню»
2. За даним матеріалом визначити координати населеного пункту .
Форми земної поверхні у своїй області та своїй місцевості.
«Пізнай свій край…, себе, свій рід, свій народ,
свою землю – і ти побачиш свій шлях у життя…»
Григорій Сковорода
Як ви розумієте ці слова? ( поясніть)
В якій державі ми живемо?
Назвіть держави, які є сусідами України? Скільки їх?
Чим є для нас місто Київ?
На якій річці воно розташоване?
Як називається область, у якій ти живеш?
Яке місто є обласним центром?
З якими областями межує твоя область?
Яка річка протікає через всю територію області є головною річкою?
Рівнини
Великі простори суші з майже рівною поверхнею, на яких зустрічатися горби, яри, називаються рівнинами.
Здавен люди селились на рівнинах. На рівнинній поверхні зручно прокладати дороги, залізниці, будувати будинки. На рівнинах добре вирощувати пшеницю, кукурудзу, рис, картоплю, насаджувати сади.
Підвищення на рівнині називають горбом. Він має вершину, схил, підніжжя. Вершина - найвища частина горба. Підніжжя - найнижча частина горба, яка переходить згодом у рівнину. Частина горба між підніжжям і вершиною називається схилом. Схили бувають положисті і круті.
Рівнини мають своє позначення на карті. На фізичній карті рівнини позначаються зеленим кольором. Погляньте на карту України. Чи багато тут рівнинної території? На карті ще позначені й височини - рівнини з горбистою або хвилястою поверхнею. Вони мають жовтуватий колір. На території України є багато височин. Це - Волинська, Приазовська, Придніпровська височини.
Як ви думаєте, для чого люди позначають на карті рівнини, височини, гори різними кольорами? Яке це має значення?
Яри
Від танення снігу, весняних вод, літніх дощів збирається багато води. На рівній поверхні вода швидко просочується у землю. А по схилах горбів, похилій місцевості вода стікає струмками. На місці струмків утворюються невеликі борозенки. Особливо їх багато на пухких землях. Але минає час, і маленькі борозенки перетворюються на великі і глибокі, з крутими схилами заглиблення, що називають ярами.
Яри руйнують дороги, поля. На таких полях неможливо працювати тракторам, комбайнам. Вода, яка стікає в яри, вимиває з ґрунту поживні речовини. Знижується урожайність. Щоб такого не трапилось, похилі місцевості, орють впоперек схилів, щоб яри не збільшувались,на їхніх схилах садять дерева, висівають трави. Ці рослини укріплюють землі. Учні теж допомагають у боротьбі проти ярів. Вони садять дерева, доглядають їх.
Гори
Може ви були у горах? Де саме?
Гори - це ділянки земної поверхні, дуже підняті над рівниною. Гора, як і горб, має вершину, схил і підніжжя.
Вершина - це найвища частина гори. Підніжжя - це найнижча частина гори. Частина гори між підніжжям та вершиною називається схилом. Схили бувають положисті, а вершини - гострі, заокруглені, плоскі. Поодинокі гори трапляються рідко. Частіше це гірські масиви, що тягнуться на багато кілометрів кількома рядами. Кожен такий ряд називається хребтом. Між гірськими хребтами лежать долини. По них течуть бурхливі гірські річки. Якщо гори високі, то їх вершини вкриті льодовиками, снігами. На схилах гір ростуть ліси, є луки. У лісах живуть олені, лосі, вовки, лисиці, дикі свині, різні птахи, комахи. На луках випасають свійських тварин. Біля підніжжя гір насаджують сади, вирощують виноградники. |
Здається, що гори вічні й не змінюються. Але це не так. Насправді вони руйнуються, стають нижчими, старіють.
Гори є високі, середні, низькі, старі й молоді.
3. Визнач форми рельєфу своєї місцевості. Опиши позитивні та негативні риси такого розташування. Удачі!
КВАРЦ
Гамма кольорів кварцу Волинського родовища представлена відтінками від кришталево – прозорого (гірський кришталь) до жовтого (цитрин), а також від помітно димчастого та золотисто-сірого до глибокого чорного (моріон). Кристали димчастого кварцу та моріону схожі на загострені обеліски, які зустрічаються в камерних пегматитах, сформованих з гідротермальних порід.
БЕРИЛ (ГЕЛІОДОР)
Геліодор - відомий ювелірний камінь, різновид сімейства берилів в зеленувато-жовтому, жовтувато-зеленому і жовтому кольорах. Геліодори українського родовища вважаються еталонними, так як характерна для цього різновиду берилу колірна гамма повністю представлена самоцвітами Волині.
ТОПАЗ
Палітра кольорів топазів Волинського родовища дуже різноманітна: безкольоровий, світло-чайний, ніжно-блакитний, винно-жовтий, винний, винно-помаранчевий, а також унікальний поліхромний, в якому блакитні зони переходять в винно-коричневі. На родовищі зустрічаються топази вагою від 1 до 50 кг.
ПОЛІХРОМНИЙ ТОПАЗ
Поліхромні топази є рідкісними природними самоцвітами, розсипи яких в Україні можна знайти виключно на території Волинського родовища. Ці незвичайні самоцвіти можуть містити два або навіть три переходи відтінків в одному кристалі.
ВИННИЙ ТОПАЗ
Характерною особливістю топазів Волинського родовища є насичений жовто-помаранчевий колір, більш відомий як «винний». Найкрупніший екземпляр винного топазу, здобутий на родовищі, важив 117 кг, його довжина сягала 82 см, а товщина 37 см. За розмірами це був третій в світі одиночний кристал топазу.
БЛАКИТНИЙ ТОПАЗ
Волинське родовище одне з небагатьох місць видобутку природних блакитних топазів в світі. Дуже багата кольорова палітра волинських блакитних топазів: від небесно-блакитного до зеленувато-блакитного відтінків. Українські топази є єдиними доступними на ринку самоцвітами, що мають природне блакитне забарвлення.
УРОК 7. Практична робота № 4 «Збирання колекції мінералів та порід своєї місцевості, опис їхніх властивостей»
Дослідження «Використання продуктів переробки місцевих корисних копалин»
Виробництво синтетичних мийних засобів базується на дешевій сировинній базі, точніше – на продуктах переробки нафти й газу. Вони зазвичай не утворюють у воді солей кальцію і магнію. Тому багато які з синтетичних мийних засобів однаково добре миють як у м’якій, так і у твердій воді. Деякі засоби придатні для прання навіть у морській воді. Синтетичні мийні засоби діють не лише в гарячій воді, як це відбувається з господарським милом, але й у воді з порівняно низькими температурами, що важливо для прання тканин зі штучних волокон. 2. Продукти переробки корисної копалини осадового органічного походження – КРЕЙДИ. Приклад. На дні давніх морів, що вкривали територію України, жили водорості, маленькі тваринки. Вони вмирали і падали на дно. Поступово там накопичувався товстий шар уламків мушлів і скелетів цих тварин. Згодом вони перетворилися на крейду. Крейда потрібна не тільки для того щоб писати, а й для виготовлення вапна, цементу, скла, гуми.
3. Продукти, вироблені з нерудних корисних копалин: гіпсу, мармуру, графіту, глини, піску, граніту.
4. Використання рудних корисних копалин для виплавки металів (використання металевих виробів у житті та побуті)
Воло́гість — міра насиченості речовини водою. У поняття вологості не входить вміст хімічно зв'язаної (конституційної), а також кристалогідратної води.
Вологість речовини залежить від природи речовини, вологості навколишнього середовища, а у твердих тілах — ще і від пористості та ступеня подрібненості.
Ви́димість, да́льність ви́димості — метеорологічний показник , відстань на яку вдень обриси предметів, за якими спостерігають, стають нечіткими.
Розрізняють денну, смеркову і нічну видимість.
Коментарі
Дописати коментар